REGISTER

REGISTRATION


 

THE REGISTRATION FOR 2019 IS OPEN!


 

--> REGISTER HERE <--

 

Participants for 2019


67 skippers are registered, only 33 spots left. This list is not updated automatically. Unfortunately we have to update it manually, last update was done 2019-FEB-01 at 09:23 CET.

 

Mini = Monohulls from 18.00 to 25.00 feet


Ülar Mark, Mini 650 Pegaso

Per Hansson, one off Plastpyret

Leif Jägerbrand, Seascape 24 Sunkini

Rickard Sandberg, Seascape 24 Scary Pocket

Christian Huse, Seascape 24

Nils Ekholm, Späckhuggare La Chispa

Claes Edström, Späckhuggare Luffe

Jonny Petersson, Platu 25 Farrgito

Dan Ekström, Dominant Race Special GRÅÅ

 

Small = Monohulls from 25.01 to 30.00


Monica Johansson, IF Tindra

Roger Ohlsson, Maxi Racer Argentum

Joakim Cordaly, Maxi Racer Gråzon

Tom Josephson, Maxi Racer Pi

Lars Sjöström, Pacer 27 Sport Aplicator Group

Michael Assarsson, Banner 28 R Azur

Staffan Cederlöf, Compis 28 Retro Balloon

Henrik Högman, Cumulus Turbulence

Robert Schmidt, Dehler 29 Granma

Jonas Dyberg, J/88 J88.se

Mathias Petersson, AlbinAlpha SlöFock

Kristian Fæste, Pogo 30 Stutt-Tjukken

Mikael Vesala, Pauger 30 Lakrisbåten

 

Medium = Monohulls from 30.01 to 35.00


Per Svanberg, Fareast 31 R Kuái

Carl Fjällman, Grand Surprise Rebellion

Anders Bergmark, Hansson 31 Piano

Mathias Duell, Mani 32 Maniana

Martin Fuerst, First 31.7 Meister Hora

Mats Landervik, Dehler 32 Delia

Federico Garofalo, Jeanneau Sun Fast 32i Veloce

Asko Malila, Contrast 33 GRÅ

Björn Wärnberg, Albin Nova Qetesh

Urban Ristorp, Cb33 Klara kluck

Jesper Folkesson, Xp-33 Vindrus

Hugo Norell, X-99 Piano

Dan Hammar, Salona 34 Anolas

Johan Wetterlundh, Salona 33 Kaida

Joakim Kling, Elan 340 Caprice lll

Jens Listrup, X 3/4-ton mk 2.1 Gerda Ulrika X

Urban Edvardsson, X-332 Monkey Business

Johan Holmqvist, Dehler 34 Black Pearl

Jonathan Guard, Hallberg Rassy 340

Niclas Caspersson, Hanse 348 Missiron

Frank Sandberg, Jeanneau Sun Fast 35 Tusså

Paul Gaskell-Brown, JOD 35 Spindrift

Tomas Bengtson, Dehler 35 cws Quintic

Mats Andersson, Dehler 35 Aurora

Jörgen Allén, Dehler 35 Victory

Jonas Kjellberg, Dehler 34 SV Trindy

Magnus Sjögren, Dehler 34 RS Svalan

Tomas Larsson, X-35 Manixen

 

Large = Monohulls from 35.01 and upwards


Peter Lundgren, Jeanneau Sun Fast 3600 La Primera

Oscar Bergstrand, Beason 36 Elektra

Peter Gustafsson, J/111 Blur

Göran Artman, X-382 Xusidus

Edgar Endresen, B-38 Brandspot

Christer Malmros, Arcona 400 Monique

Christer Kläth, Hanse 400e Patrina

Hans Ristner, IMX 40 Gertrud

Petter Hegle, Farr 395 FARRout

Dennis Olsson, Dehler 39 Catleya

Anders Bergvall, Faurby 396 Forza

Oscar Egerö, Passad Kajsa

Niklas Strandberg, Faurby 424 Alinde

Anders Nyberg, RM1350 Embla

Bo Cederlöf, Wasa 55 Långben

Jan Olesen, Grand Soleil 46.3 GSEN

Lauri Andressel, Beneteau 53 F5 Inanna

 

Multi = Multihulls >18 feet


--

 

 

 

 

 

PARTICIPANTS & RESULTS 2018


 

Mini = Monohulls from 18.00 to 25.00 feet

1. 29:44:24 Seascape 24 Sunkini, Leif Jägerbrand, 7,30

 

DNF - Minifolkbåt Isi, Axel Rydin, 6,80

DNF - Späckhuggare La Chispa, Nils Ekholm, 7,44

 

DNS - One Off Plastpyret, Per Hansson, 7,15

 

Small = Monohulls from 25.01 to 30.00

1. 28:41:50 J/88 J88.se, Jonas Dyberg, 8,90

2. 43:05:27 First 27.7 Buena, Wladyslaw Chmielewski, 8,30

3. 43:47:10 Albin 79 Amber, Fabian Tillig, 7,90

4. 46:00:17 Compis 28 Retro Balloon, Staffan  Cederlöf, 8,56

 

DNF - Maxi Racer Argentum, Roger Ohlsson, 7,95

DNF - Maxi Racer Eldvatten, David Selvert, 7,95

DNF - Maxi Fenix Vindrus, Jesper Folkesson, 8,30

DNF - Trapper 501 Nanuk, Jürgen  Asp, 8,50

DNF - Banner 28 R Azur, Michael Assarsson, 8,56

DNF - Cumulus Turbulence, Henrik Högman, 8,56

DNF - Dehler 29 Granma, Robert Schmidt, 8,75

DNF - Pogo 30 Stutt-Tjukken, Kristian Fæste, 9,14

 

DNS - Maxi Magic Dojo, Jens Als  Andersen, 7,98

DNS - Seascape 27 Black Magic, Bert Forsberg, 7,99

DNS - Pogo 850 Calypso, Per Lindell, 8,50

DNS - JS9000 Sport Airbender, Jimmy Hellberg, 9,10

 

 

Medium = Monohulls from 30.01 to 35.00

1. 33:18:36 Elan 350 Elanor, Tor Hove, 10,50

2. 33:29:54 X-35 Manixen, Tomas Larsson, 10,61

3. 35:11:21 X-332 Monkey Business, Urban Edvardsson, 10,06

4. 35:29:00 X-99 Piano, Hugo Norell, 9,99

5. 42:04:22 Mani 32 Maniana, Mathias Duell, 9,65

 

DNF - Contrast 33 Grå, Asko Malila, 9,87

DNF - Albin Nova Qetesh, Björn Wärnberg, 9,89

DNF - CB33 Klara kluck, Urban Ristorp, 9,96

DNF - X-99 Xenie, Håkan Larsson, 9,99

DNF - Dehler 34 Black Pearl, Johan Holmqvist, 10,05

DNF - Smaragd Flamman, Gunnar Ödman, 10,15

DNF - Norlin 34 Mk1 Dorina, Morgan Petersson , 10,27

DNF - Jeanneau Sun Fast 35 Tusså, Frank Sandberg, 10,43

DNF - Dehler 34 SV Trindy, Jonas Kjellberg, 10,49

DNF - Dehler 35 cws Quintic, Tomas Bengtson, 10,50

DNF - Dehler 34 RS Svalan, Magnus Sjögren, 10,51

DNF - Dehler 35  Aurora, Mats Andersson, 10,51

DNF - Dehler 35 Victory, Jörgen Allén, 10,51

 

DNS - Fareast 31 Kuai, Per Svanberg, 9,50

DNS - Figaro 2 Pocoena, Erik Nordborg, 9,81

DNS - Albin Nova Free2, Stig Henstein, 9,87

DNS - Maxi 999 Underbar, Rolf Lundmark, 9,99

DNS - Salona 34 Anolas, Dan Hammar, 9,99

 

Large = Monohulls from 35.01 and upwards

1. 27:35:03 J/111 Blur, Peter Gustafsson, 11,10

2. 34:28:54 Sunfast 3600 La Primera, Peter Lundgren, 10,80

3. 37:41:58 RM1350 Embla, Anders Nyberg, 13,50

4. 41:47:10 Beason 36 Elektra, Oscar Bergstrand, 11,06

5. 43:16:00 Wasa 55 Långben, Bo Cederlöf, 13,50

 

DNF - Arcona 36 Ventus, Per Forsstrøm, 10,85

DNF - Hanse 370e Fri Flyt, Petter Hegle, 11,25

DNF - Dehler 38 Annie, Johan Mälsjö, 11,30

DNF - Bavaria 38Cr SigBritt, Ove Siggelin, 11,45

DNF - X-382 Xusidus, Göran Artman, 11,5

DNF - Arcona 400 Monique, Christer Malmros, 11,95

DNF - Dehler 39 Catleya, Dennis Olsson, 11,98

DNF - Beneteau Oceanis 411 Savannah, Evert Jägerbrand, 12,50

DNF - Grand Soleil 46.3 GSen, Jan  Olesen, 14,30

 

DNS - DS37 Falken, Anders Svensson, 11,25

DNS - X-382 Chamsiin, Peter Dahlsten, 11,47

 

Multi = Multihulls >18 feet

DNF - Dragonfly 800 Triton, Jonny Petersson, 8